Strona Główna  >  Informacje, adresy  >  Dopłaty dla rolników z Unii Europejskiej

Do poprzedniej strony


wersja do druku | archiwum

Dopłaty dla rolników z Unii Europejskiej


   Na unijne dofinansowanie, w postaci dopłat bezpośrednich,mogą liczyć m.in.właściciele sadów, plantacji: warzyw, buraków cukrowych, ziemniaków konsumpcyjnych oraz ugorów utrzymanych w dobrej kulturze rolnej. Otrzymają tzw. dopłaty podstawowe, czyli w kolejnych trzech pierwszych latach 25%,30% i 35% należnych kwot. Przy kursie 1 euro = 4 zł będzie to np.:
- 2004 r. - 161 zł
- 2005 r.- 199 zł
- 2006 r. - 238 zł
Rolnikomprzysługują takżedopłaty uzupełniające. Ich stawki na 1 ha, w zależności od uprawy, określa co roku rada ministrów.

Co trzeba zrobić, żeby dostać dopłaty?

I krok

Aby dostać dopłaty, rolnik musi znaleźć się w rejestrze producentów rolnych ( dostać numer identyfikacyjny), który będzie co roku wpisywałwe wniosku o płatności. Formularz wniosku o wpis do ewidencji można pobrać w: powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa , dla gminy Nowogród Bobrzański mieści się ono w Zielonej Górze przy ul. al. Zjednoczenia 104 tel. (68) 329 - 27 - 00 lub wOśrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku nr 91, 66-100 Sulechów tel. (68) 385 - 20 - 91. Po wypełnieniu, formularz należy dostarczyć do powiatowej Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Istotne są terminy - wniosek o wpis do ewidencji producentów należy dostarczyć 21 dni przed złożeniem wniosku o płatności obszarowe.Odpowiedź z agencji otrzymamy w ciągu 14 dni.

II krok

W biurze ARiMR należy pobrać wniosek o płatności obszarowe. Do poprawnego wypełnienia wniosku niezbędny jest aktualny wypis z ewidencji gruntów, który można uzyskać w Starostwie Powiatowym w Zielonej Górze ul. Podgórna 5 tel. (68) 452 -75 - 00. Za dane, jeśli zaznaczymy że wykorzystane zostaną do wypełnienia wniosku o płatności, zapłacić trzeba ok. 1,80 zł.

III krok

Wypełniony wniosek należy złożyć w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej Górze ul. al. Zjednoczenia 104 między- wnioski trzeba złożyć do 15 maja .

Komputerowe sprawdzanie wniosków rozpoczyna się wczerwcu. System IACS wykrywa, czy dane wpisane przez rolnika zgadzają się z tymi,które sąw systemie agencji. Jeśli będą błędy lub nieścisłości, ARiMR wezwie użytkowników ziemi i zażąda wyjaśnień. Jeżeli rolnik zrobi błąd we wniosku ( zawyży powierzchnię działki lub wpisze, że uprawie inne niż faktycznie rośliny) agencja zastosuje karę. Jej wysokość będzie zależała od różnicy między dopłatami o jakie ubiega się gospodarz, a tymi które mu się należą:
-do 3 % : pomyłkę poprawi agencja bez wyciągania konsekwencji,
-3 - 30% : dopłata zostanie pomniejszona o podwójny błąd, np. rolnik ma 10 ha, a wpisze 12, wiec dostanie dopłaty do 6 ha
-20-50% : ARiMR nie przyznaje dopłaty w roku złożenia wniosku
-powyżej 50%: dopłata nie zostanie przyznana, a rolnik zostaje wykluczony z ubiegania się o pieniądze przez trzy kolejne lata kalendarzowe.

Warto wiedzieć


Numer identyfikacyjny - będzie przypisany rolnikowi, a nie gospodarstwu. Nowy właściciel ziemi np. spadkobierca musi ubiegać się o nowy numer, jeśli do tej pory go nie miał. Bez numeru nie dostaniemy nie tylko dopłat ale także miedzy innymi rent strukturalnych, funduszy strukturalnych czy dotacji na zalesianie. Wniosek o wpis do ewidencji producentów muszą złożyć nawet ci rolnicy, którzy dostali numer gospodarstwa podczas masowej akcji kolczykowania bydła.

Dobra kultura rolna - dopłaty dostaniemy tylko do ziemi utrzymanej w dobrej kulturze rolnej. Oznacza to, że np. grunty muszą być obsiane roślinami jednorocznymi lub wieloletnimi. Łąki powinny być koszone, a pastwiska wypasane. Nie można ich wypalać. Ugory muszą być utrzymane tak, aby w każdej chwili można było je włączyć do produkcji - trzeba wykonywać na nich zabiegi pielęgnacyjne i agrotechniczne.

Działka rolna - zgodnie z projektem ustawy o płatnościach obszarowych, w przyszłym roku dopłaty dostaną tylko ci użytkownicy ziemi, którzy mają co najmniej 1 ha w działkach rolnych. Jedna działka rolna ( zwarty obszar gruntu, na którym rośnie np. pszenica jara ) nie może być mniejszy niż 10 arów. Jeżeli choć jedna działka nie ma 10 arów, rolnik nie dostanie dopłat, mimo że w sumie ma 3 ha ziemi.

Gdzie szukać dodatkowych informacji ?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wspólna 30, 00-918 Warszawa
www.ukie.gov.pl

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
ul. al. Jana Pawła II 70, 00-175 Warszawa
www.arimr.gov.pl

Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA
ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa
www.fapa.com.pl

Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Kalsk 91, 66-100 Sulechów
tel. (68) 385 28 28


Wprowadzono:2005-10-26 12:03:04przezWanda Kwas
Zatwierdzono:2005-10-26 12:03:31przezWanda Kwas

Dziś jest: 2007-02-09 12:04 | Ogólna liczba odwiedzin biuletynu: 548603 | Zobacz statystyki.